Orientální lilkový dip
Lilky dozrávají v letních měsících, a proto je velmi často používáme v letní kuchyni do všelijakých zeleninových směsí, zapékáme je, restujeme či grilujeme.
V lilcích je totiž hodně vlákniny, vápníku, a dokonce i vitamínu C. Lilek se podobně jako cuketa dá využít na mnoho způsobů a my se dnes pustíme do dipu nebo chcete-li pomazánky. V zemích na blízkém východě, jako je Libanon nebo Sýrie, se mu říká mutabal a vlastně je chuťově částečně podobný nám dobře známému hummusu.
- 3 až 4 velké lilky
- 2 lžíce sezamové pasty
- 2 lžíce oleje
- šťáva z jednoho citronu
- 4 stroužky česneku
- sůl a pepř
- římský kmín
Budeme potřebovat asi 4 menší lilky, které nejprve propícháme vidličkou a v rozpálené troubě na 200 stupňů pečeme asi tři čtvrtě hodiny. Několikrát je během této doby otočíme. Pak je vyndáme a necháme vychladnout. Budeme potřebovat jen vnitřky, takže je vydlabeme a hodíme do mixéru.
Přidáme 2 lžíce sezamové pasty, prolisujeme 4 stroužky česneku, sůl a pepř podle chuti. Do pomazánky patří ještě šťáva z jednoho citronu a 2 lžíce olivového oleje. Orientální chuti dosáhneme přidáním špetky římského kmínu. Všechno rozmixujeme.
Pomazánka se podává na talířku pokapaná olivovým olejem, tedy opět podobně jako hummus. Nejlépe chutná s arabským pita chlebem, ale může být jakékoliv čerstvé pečivo.
Související
-
Pečené lilky s cizrnou a bylinkovou zálivkou
Když má někdo alergii nebo musí ze zdravotních důvodů dodržovat speciální dietu, myslí na jídlo a vaření prakticky neustále.
-
Lilkové závitky
Také si rádi v obchodě prohlížíte krásné velké fialové nebo žíhané lilky? Je to zelenina, kterou umějí výtečně zpracovat třeba v Řecku nebo v Itálii.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.