Vepřová kotleta sous-vide s bylinkami
O metodě sous-vide při přípravě masa už jsme mluvili několikrát. Ve zkratce jde o pomalejší vaření ve vakuu při nízké teplotě.
Kuchyňský přístroj na sous-vide se už dá koupit i v menším pro běžné domácí použití, ale jestli jej nemáte a máte jenom vakuovač a sáčky, do přípravy se můžete pustit i bez něj, dá se to v pohodě zvládnout.
- vepřové kotlety
- rozmarýn
- tymián
- máslo
- sůl, pepř
Kromě masa se obvykle do sáčků přidávají i bylinky, aby dodaly vůni, ale také trocha másla, aby se rozvinuly chutě.
Vratislav Pešek z restaurace Kolnička v Lukách nad Jihlavou podrobně přípravu popisuje i s bylinkami, jaké se k vepřové kotletě hodí nejvíce. „Používáme kotletky s kostí, ty si nasekneme a vložíme do vakuovacího sáčku a přidáme bylinky – rozmarýn a tymián. Dále sůl, pepř a máslo. Zavakuuje se to a pak se vaří ve vodní lázni. Jde o pomalou úpravu, všechno vám zůstane v tom pytlíku, všechny chutě, nic neuteče. Ta kotleta se dělá zhruba hodinu dvacet na šedesát stupňů. Pak se to vyndá, rozřízneme a tu šťávu a všechno to máslo si dáte vedle, to se potom použije na sosík, na omáčku. Tu kotletu krátce opečete na grilu z obou stran. Uděláte na ní kůrčičku a máte hotovo,“ usmívá se kuchař.
Měkkoučká a nevysušená kotleta se pak podává se vším, co k masu na grilu patří nebo co vám chutná – hořčice, křen, pečený česnek, čalamáda, čerstvý chleba nebo třeba rýže a k ní omáčka ze sáčku, kde se dělalo maso. Zahustíme, přidáme kapku smetany, prohřejeme a přelijeme maso i s rýží.
Související
-
Marinovaná vepřová žebírka
Když v masně seženete kvalitní vepřové kosti se spoustou masa na obírání, nejlépe budou chutnat ve skvělé doma umíchané marinádě.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.