Petrželkový čaj
Co všechno dokáže petržel? Petržel je jednou z bylinek, kterou většinou používáme jenom jako přísadu do polévky nebo pomazánek.
Petržel nám přitom může poskytnout mnoho výhod pro zdraví. Bývá považována za prevenci proti astmatu a alergiím, uleví bolestem břicha třeba při zánětu močových cest nebo u zažívacích problémů.
Také pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje odvodnění. Podle Ivy Georgievové, která vaří z původních místních surovin a zdravě, se z ní dá připravit i čaj.
1 – 2 lžíce petrželové natě
vroucí voda
„Petrželka se hodí do jednostranných diet a měla by být vypěstovaná u nás doma. Její zelená nať dobře působí na pročištění těla, na odvodnění. Kdo cítí, že je po ránu oteklý, napuchlý, měl by přirozeně přidávat více petrželky do polévek, a pokud je to akutní, může si z ní uvařit i petrželkový čaj. Jednu nebo dvě lžíce petrželky zalijeme horkou vodou, necháme vylouhovat a i s tou petrželkou vypijeme,“ říká Iva Georgievová.
Abychom se nedusili, celou petrželovou nať z čaje nepijeme, ale rozkoušeme.
Pokud nemám nať kupovat, což je nejjednodušší, a na čerstvou je ještě brzy, dá se vypěstovat z odkrojených horních konců kořenové petržele podobně snadno, jako když se nechává klíčit řeřicha či fazolky mungo – na kus vaty, denně zaléváme, nenecháme uschnout a postupně sklízíme.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.