Pouťová kachna na medu

Třetí květnová neděle je na řadě míst nedělí pouťovou. Slavíme poutě ke sv. Janu Nepomuckému. A k duchovní rozměr pouti musí hospodyňky vyvážit rozměrem ryze světským, jídlem. A ke spoustě koláčků, buchet a sladkostí to chce pořádný oběd. Třeba kachnu na medu.

Sežeňte si dobře vykrmenou, nejlépe domácí kachnu, paličku česneku, med z Vysočiny, trochu červeného vína, pepř a sůl. Kachnu rozpůlíme a omyjeme ze všech stran a pořádně osolíme. Já si třeba nasypu sůl do hrsti a celou kachnu s ní potřu, ono se to na ní neztratí.

Připravíme si také česnek. Utřeme nebo prolisujeme celou hlavičku a smícháme s pěti lžícemi medu a deci červeného vína. Promícháme a touto marinádou ještě kachnu potřeme. Vložíme do pekáče, podlijeme vodou a nakonec opepříme. Podle velikosti kachny by mohla být upečená asi za dvě hodiny při dvou stech stupních, ale přidejte, pokud je větší. Také se dá péct při nižší teplotě 5 – 6 hodin, to mám vyzkoušené a maso se pak opravdu úplně rozpadá.

Můžeme podávat s dvěma druhy knedlíků a dvěma druhy zelí.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.