Karlovarský knedlík

Oblíbenou přílohu v restauracích – karlovarský knedlík – si můžeme udělat i doma. Není to nijak těžké. Jak postupovat, radí Josef Nováček, šéfkuchař z restaurace Panský dům v Chotěboři. Na čtyři porce budeme potřebovat pět vajec, kdy nejprve oddělíme žloutky od bílků, půl litru mléka, čtvrt kila hrubé mouky a rohlíky na váhu, asi 800 gramů.

„Rohlíky nakrájíme a smícháme s nasekanou petrželkou, polovinou mléka a přidáme špetku muškátového oříšku a soli. V hrnečku rozmícháme žloutky s moukou a zbytkem mléka a po nabobtnání vlijeme k nakrájeným rohlíkům. Všechno spojíme dohromady a nakonec přidáme z bílků ušlehaný sníh,“ vysvětluje kuchař.

Vytvarujeme knedlík, který obalíme buď v potravinové fólii, nebo v utěrce a vaříme v páře 25 - 30 minut podle velikosti knedlíku. „Na páře není knedlík rozmáčený, protože pára do těsta vniká pomalu. Navíc pára zničí bakterie ve vejcích, uvaří i mouku, přičemž nerozmáčí těsto, takže vznikne ten nejjemnější knedlík, jaký v české kuchyni známe.“

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.