Bramborové placky s povidly

Na bramborových hodech jsou často v nabídce bramborové placky, které dělávaly naše babičky. I Petr Hladík, který vaří na Turistické chatě Studnice, si zavzpomínal, že se každý podzim u babičky linula vůně pekáčků neboli bramborových placek pečených na plotně. Recept je podle něj velice jednoduchý.

„Potřebujeme 2 kila vychlazených vařených brambor a nastrouhají se na hrubém struhadle. K tomu se přidá půl kila hladké mouky a půl kila polohrubé mouky a dobře se promíchají,“ říká kuchař.

Z těsta se potom vyválí tenká placka, jen pár milimetrů a placky se pečou na sucho nejlépe na plotně. Kdo nemá klasická kamna, může je upéct klidně na pánvi.

„Když se na plackách vytvoří puchýřky, jsou hotové.“ Pak se dají upravit na slano se sádlem a s česnekem a nebo na sladko s borůvkami a zakysanou smetanou, v létě s jahodami a v zimě s povidly a přelité medem. Tato možnost je snad ta nejlepší.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.