Škubánky jako řízek
Škubánky jsou dalším receptem z brambor, který můžeme jedině doporučit. O tom, jaká lahůdka to bývala v dětství, jsem si povídala v pelhřimovském Domově pro seniory s paní Brožovou – nejdříve mi vysvětlila, jak se mají správně uvařit.
„Normálně se vaří brambory, pak se trochu ta voda scedí, nechá se jí tam jen málo a přidá se do toho mouka, aby se v tom zavařila. Nakonec se scedí úplně a vařečkou promíchá,“ vysvětlila postup.
Důležité je těsto pořádně vymíchat, aby bylo hladké a nechat mouku pořádně provařit. Pak hotové škubánky pomastíme máslem, přidají se jablečná povidla, pocukrují se a je to prý bašta. Další možností je dát si škubánky slané – paní Brožová zavzpomínala, jak je měli rádi její synové: „Když jsem dělala škubánky, tak jsem udělala placku, na to jsem dala tenké kolečko salámu, na to druhou placku. Musí se pořádně přimáčknout k sobě.“ Dva škubánky proložené salámem se pak totiž obalí v klasickém trojobalu a usmaží jako řízek.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.