Vaříme luštěniny
S luštěninami je potíž – jsou tvrdé jako broky a musí se předem namáčet. Ovšem kromě červené čočky, která je loupaná a uvařená za deset minut bez namáčení. Na ostatní druhy luštěnin se musí jinak – skvělé tipy pro nás má Martina Sejkorová ze Žďáru nad Sázavou.
„Čočku, fazole bílé, červené či fazolky mungo nebo cizrnu je dobré namočit den předem. Nejprve je ve vodě promneme a vodu slijeme. Přes noc necháme namočené v další vodě, kterou před vařením opět slijeme a luštěniny dáme vařit až ve třetí dávce vody,“ vysvětluje.
Protože luštěniny nadýmají, doporučuje dále Martina přidat k nim při vaření saturejku nebo majoránku: „Tím se výrazně zlepší stravitelnost luštěnin. Můžeme přidat i mořskou řasu, protože ta dodá do luštěnin minerály.“
Při samotném vaření pak ušetříme čas, když použijeme tlakový hrnec. V něm jsou luštěniny uvařené za půl hodiny. „Abychom ještě více zlepšili stravitelnost, můžeme zkusit takzvanou šokovou metodu. Než hrnec uzavřeme, přivedeme luštěninu k varu, zkropíme ji studenou vodou, znovu přivedeme k varu, ještě jednou zkropíme studenou vodou a teprve potom tlakový hrnec uzavřeme,“ přidává poslední tip k vaření luštěnin Martina Sejkorová.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka