Hovězí krk na zelenině
Pokud chcete šťavnaté hovězí maso a svíčková právě není, nebo byste rádi trochu ušetřili, pořiďte si hovězí krk. Když si jej podusíte na zelenině, zaručeně si pochutnáte. Jaký postup je pro zpracování hovězího krku nejlepší, to ví Petr Hladík z turistické chaty Studnice.
Sám ho připravuje takto: „Je to takové tučné hovězí maso, které je přesto dobré prošpikovat, zvlášť pokud máte kvalitní uzený špek, tak z toho masa potom jeho vůni cítíte. Krk prošpikujeme, osolíme, opepříme a necháme odležet. Potom nakrájíme kořenovou zeleninu – mrkev, petržel, celer a uděláme silný základ. Do něj přilejeme červené víno a přidáme trochu hořčice. Nakonec vložíme hovězí krk, zalejeme vodou a podusíme.“
To máme první fázi přípravy – ta ale trvá celkem dlouho, protože chceme-li hovězí měkké, mělo by se péct několik hodin na mírných 90 stupňů. Když je hotové, musíme maso vyndat a podle Petrova doporučení propasírovat zeleninu přes sítko. Vznikne tak velmi hustá chutná šťáva pod maso. Než maso podáváme, ještě si nachystáme přílohu: „Teď si znovu nakrájíme kořenovou zeleninu a lehce ji orestujeme na másle. Podáváme se šťouchanými brambory, které kvůli pěkné barevné kombinaci posypeme jarní cibulkou nebo pórkem.“
Na talíři maso položíme na orestovanou zeleninu, přelijeme silným výpekem, přidáme šťouchané brambory a podáváme. Je to ideální sytý oběd pro více strávníků.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.