Kapří hranolky
FOTOGALERIE uvnitř! Muž v kuchyni, to je radost, když ho vaření baví a ví, co dělá. Například takové kapří hranolky podle mě nejsou nic jednoduchého. Kapra musíme nejdříve vykostit. Rozřízneme ho na poloviny a co dál s ním, to ví naprosto přesně můj rozhlasový kolega Zdeněk Koudelka. „Seshora takovým véčkem se vyřízne páteř a zůstanou tam jen ta žebra. Ta se odříznou tenkým plochým nožem. Kapra položíme kůží nahoru a jede se těsně po žebrech a odkrojí se pouze žeberní kosti.“
Nejmenší kůstky na koncích podkov zůstanou, ale i těch se můžeme zbavit. „Řezy vedeme těsně vedle sebe 2 – 3 milimetry, takže kůstky nařežeme na úplně malinké kousky, které při jídle už nevadí,“ radí Zdeněk.
Kapří podkovy potom nařežeme na menší hranolky. Podkovu nakrájíme podél a v polovině můžeme ještě překrojit na menší kousky. I když už to jsou hranolky, nedejte se mýlit, ještě nenastal čas hodit je na olej do pánve. Nejdříve si připravíme marinádu!
Na tu budeme potřebovat:
2 – 4 stroužky utřeného česneku
0,5dcl sójové omáčky
mletý kmín
mletý zázvor
mletá paprika
troška vody
V marinádě necháme hranolky 1 – 2 hodiny. Poté se obalí ve směsi hladké mouky, škrobu a mleté papriky. Teprve potom se hranolky smaží v oleji. Ke kapřím hranolkům se hodí bramborová kaše, ale Zdeněk Koudelka doporučuje nějaký dip. Buď s koprem, a komu kopr příliš nejede, tomu smíchejte smetanu s křenem, určitě to ocení.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.