Dipy - pikantní omáčky ke grilování

Na začátku jara se dost možná poohlížíte po vašem grilu. Teplejší odpoledne nebo podvečer k tomu láká. Máme pár tipů na zajímavé omáčky, dipy.

Dip znamená anglicky ponořit. Ponořit můžete sebe do bazénu nebo do mořských vln, ale ponořit můžete i kousek masa či ogrilované zeleniny do vynikající omáčky.

Je to skvělý zvyk, kdy na večírek nebo posezení s přáteli můžete několik různých věcí ugrilovat a do několika mističek nabídnout různé dipy – vaše návštěva tak získá nepřeberné množství kombinací chutí. Co můžeme hostům podat?

Majonézový dip s estragonem.

200ml majonézy

1 lžička mletého chilli

1 lžíce posekaného čerstvého estragonu

To vše smícháme a raději ostatní varujeme – pozor, pálí!

Jemnější jogurtový dip s bylinkami. 

150ml jogurtu řeckého typu

2 lžíce posekané petrželové nati

2 lžíce posekané pažitky

sůl, pepř

Pokud opepříte méně, pochutnají si i děti.

Pikantní salsa

4 rajčata

1 čerstvá paprička jalapeňo

2 šalotky

1 stroužek česneku

1,5 lžíce limetové šťávy

3 lžíce olivového oleje

sůl a tabasco dle chuti

Spařená a oloupaná rajčata nakrájíme, stejně tak i papričku jalapeňo, šalotky a česnek. Rozmixujeme ručním mixérem nahrubo. Do salsy se kromě masa či zeleniny dají namáčet i kukuřičné chipsy.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.