Maková náplň do svatebních koláčků
V některých částech našeho kraje bývá zvykem napéct před svatbou droboučké svatební koláčky, a ty rozdávat v malých košíčcích spolu se svatebním oznámením. Nikdy předtím jsem to neznala, ale na druhou stranu je takové společné pečení skvělou příležitostí pro výměnu receptů.
Anna Hilská umí péct dokonalé koláčky a já mám takový pocit, že to bude těmi náplněmi. Makovým buchtám se odjakživa vyhýbám, ale tyhle byly úžasné. Připravíme si těsto z droždí a schováme do ledničky, aby nenakynulo. Mezitím dáme vařit litr mléka a budeme ještě potřebovat mletý mák, cukr a koření.
1 litr mléka
1kg mletého máku
½kg cukru
skořice
citronová kůra
badyán
hřebíček
rozinky namočené v rumu
„Do litru vroucího mléka vsypu kilo mletého máku. Ono to přestane vařit, tak to ještě nechám 5 - 10 minut provářet, a teprve potom to vypnu. Dávám dost cukru, takže půl kila, a nakonec se mák okoření skořicí, badyánem, citronovou kůrou a hřebíčkem,“ vypočítává Anna Hilská tajemství chuti makové náplně.
Z rozváleného těsta vykrájíme malinké čtverečky a plníme makovou náplní. Na náplň ještě položíme rozinku, slepíme rožky a klademe velmi těsně vedle sebe na plech, aby koláčky zůstaly co nejmenší a nenakynuly. Pečou se chvilku, plech určitě hlídejte a po vytažení z trouby obalte v cukru. Můžu vám zaručit, že i odpůrci makových buchet na místě změní názor.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.