Králík pečený v kachně

Slyšeli jste někdy slovo turducken? Narazila jsem na ně v jedné knížce a musela jsem si to vyhledat. 

Napadlo to v Americe v 60. letech chirurga Geralda LaNasu, který to uměl se skalpelem i v kuchyni při vykošťování drůbeže. Jde o vykoštěné kuře vecpané do kachny, kterou se nadívá krocan a to slovo je křížené ze slov turkey, duck a chicken, tedy krocan, kachna a kuře.

V Anglii není krocan zdaleka tak populární, takže tam kuře v kachně nacpávají do husy a říkají mu gooducken. Proč vám dělám zeměpisně gastronomickou přednášku? Protože jsem narazila na velice podobný recept, a prý je to veliká dobrota.

Doporučuje ji chovatel králíků Miroslav Caha z Brtnice. Receptů zná spousty a říká, že suššímu králičímu masu tučná kachna jedině prospěje: „Velice dobrá je normálně upečená kačena a do ní nandat králíka. Je pečená s kmínem, osolená, můžete tam přidat trošku česneku nebo něco. Ten tuk z té kačeny ochutí králíka a každý potom rád jí toho králíka, protože voní tou kačenou.“

1 kachna

1 vykostěný králík

sůl

kmín

česnek

Pečení je krásně jednoduché – králíka i kachnu omyjeme. Králíka vykostíme, osolíme, okmínujeme, můžeme přidat koření, které nám ke králičímu masu chutná a nacpeme do kachny, kterou jsme předtím také zevnitř osolili a okmínovali.

Kachnu posypeme solí a kmínem i zvenku, přesně tak, jak ji pečeme samotnou a také ji stejně upečeme. Nejlepší je nechat ji v přiklopeném pekáči přibližně pět hodin na mírnou teplotu asi 110 stupňů bez otvírání a bez podlévání. Obojí dokonale měkké maso podáváme s bramborovým knedlíkem a zelím.

autor: dak