Lasagne s dýňovou omáčkou
Dnes si dáme lasagne trochu jinak, bez masa a s úplně jinou náplní místo bešamelu. Hodit se nám bude především fakt, že práv teď je sezóna dýně Hokkaidó. Amatérská kuchařka ze Žďáru nad Sázavou Lenka Bukáčková ji využívá do lasagní.
Nejprve dáme dýni Hokkaidó rozkrájenou i se slupkou na kousky péct do trouby asi na půl hodiny. Dýni stačí pokapat olivovým olejem a osolit. Po upečení rozšťoucháme jako brambory a smícháme s čerstvou šalvějí rozkrájenou na kousky a opečenou na másle, která jídlu dodá úžasnou chuť.
„Místo bešamelu použijeme tvarohovou směs. Vytvoří se snadno z vaničkového tvarohu, smetany, jednoho vejce a mozzarely nastrouhané na hrubo. Dochutíme ji solí a bílým pepřem,“ vysvětluje Lenka Bukáčková.
Nakonec potřebujeme jako u běžných lasagní navrstvit všechny dobroty do pekáčku nebo zapékací misky.
Začneme tvarohovou vrstvou, aby lasagne, které na ni položíme, nasákly vlhkost. Na lasagne přijde vrstva z dýně, na ni opět lasagne, na řadě je tvaroh, pak lasagne a tak dále. Končíme vrstvou tvarohu, kterou posypeme strouhaným parmazánem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.