Jelení řízek s křenem
Zvěřina – maso, které se hodí k podzimu i zimním měsícům. Pokud nechcete přímo vařit guláš, nebo nějakou kýtu ochucenou nadivoko, měla bych pro vás jeden zajímavý tip od Danky Šárkové, autorky Zvěřinové kuchařky.
- plátky masa z jeleního hřbetu
- Těstíčko:
- hladká mouka
- vejce
- trocha piva
- sůl
- čerstvý nastrouhaný křen
- Brusinkový dip:
- brusinky
- citrónová šťáva
- trocha strouhanky
Maso z jelena, které se dá pěkně naklepat a upravit jako řízky, v receptu obohatí dalšími dvěma velmi neobvyklými chutěmi: „Potřebujeme brusinky a potřebujeme křen, protože to jsou takové zvláštní řízky. Vy si uděláte klasické těstíčko s pivem, takže mouka, pivo, vajíčko, a tak dále, Naklepeme ty jelení řízky a obalíme je v tomto těstíčku. Pak si zvlášť uděláme brusinkový dip, kdy můžeme brusinky naředit citrónovou šťávou, můžete tam dát i trochu strouhanky, záleží, jak si ty brusinky uděláte. A servíruje se to tak, že si ty jelení řízky pořádně opečete z obou stran, přelijete je těmi brusinkami a nahoru dáte křen. Čerstvý, pálivý, nastrouhaný křen. Když jsem to poprvé začala dělat, tak jsem si myslela, že to vůbec nebude dobré, ale ono opravdu tato kombinace křen, brusinky, těstíčko a jelení maso je vynikající,“ usmívá se autorka Zvěřinové kuchařky.
Brusinky bývají k masovým pokrmům někdy opravdu hodně sladké, proto je nápad s citrónovou šťávou výborný. Křen sám o sobě je vynikající, pikantní, chutný, výrazný a navíc pěkně protáhne. Aby nám příloha všechny tyto chutě nepřebila, doporučuje Danka Šárková vařený brambor.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.