Italská frittata se šunkou a hráškem

Jídlo, které zasytí v jakoukoliv denní dobu a navíc je velmi snadné, to má rád snad každý, kdo musí vařit. 

Student Obchodní akademie a střední hotelové školy v Havlíčkově Brodě Martin Havlíček připravil recept na italskou frittatu. „Je to vlastně vaječná omeleta, která se může podávat jak za studena, tak za tepla, například k snídani, k obědu, k večeři nebo třeba ke svačině. Já jsem si připravil takovou jednoduchou kombinaci hrášek, šunku, sýr. Samotný postup je velmi jednoduchý – v misce si prošleháme vajíčka, která osolíme, opepříme a přidáme hrášek. Na pánvičce si opečeme na sádle šunku nakrájenou na kostičky a potom k ní přilejeme ta vajíčka. Teploodolnou stěrkou to promícháváme do krémové konzistence. Na povrchu to uhladíme, zasypeme strouhaným sýrem, například parmazánem, a nakonec to dáme do předehřáté trouby na 160 stupňů dopéct.“

Ingredience
 • 4 vejce
 • sůl, pepř
 • lžíce sádla
 • 150 g šunky
 • 80 g mraženého hrášku
 • 50 g strouhaného parmezánu

Obyčejnou vaječnou omeletu umíme taky, ochutíme si ji čím kdo má rád a pokaždé proto může být jiná, ale ten největší trik, který nám Martin Havlíček poradil, spočívá v dopečení v troubě. 

A jak ji podáváme? „Potom se frittata pomocí té stěrky vyndá na prkénko, a buď se nechá vychladnout, aby se mohla podávat za studena, nebo se podává rovnou teplá s pečivem.“

Frittatu si můžeme dát s bylinkami a sýrem, nebo třeba s pikantní klobásou a cibulí a nebo do třetice s jarní cibulkou a brokolicí. 

autor: dak

Související

 • Nejlepší kuskus

  Když je hodně práce a málo času, je rychlý oběd jako výhra v loterii. Proto velice ráda chystám přílohu z drobných těstovinových kuliček, kterou určitě taky znáte. 

 • Mleté maso v cibuli

  Mleté maso se dá připravit na miliony způsobů, přesto byl pro mě tip Veroniky Doškové z jihlavského kuchařského studia Gurmandie na mleté maso v cibuli plná novinka.  

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.