Holandská omáčka

Chřest je velmi inspirativní potravina. Je sice bez chuti, přidáním správným ingrediencí z něho ale uděláme výborný pokrm. Co třeba holandskou omáčku? Není složitá, zvládne ji každý, i když vás možná bude bolet zápěstí. To ale kuchařky znají, obzvláště když potřebují ušlehat větší množství třeba bílků.

Chřesty známe dva – bílý a zelený. Bílý roste pod zemí, zelený nad zemí. A právě zelený chřest je měkčí. Pro recept na holandskou omáčku jsme zašli na Svatoslavem Rychteckým, šéfkuchařem Radniční restaurace v Jihlavě. „Chřest oloupeme, asi dva centimetry pod hlavičkou, ulámeme dřevnaté části,“ popisuje šéfkuchař.

Připravíme vodu, kterou osolíme a přidáme špetku cukru. Chřest je totiž hořký a ve vodě natáhne jistou chuť. „Důležité je, aby hlavičky chřestu koukaly z vody. Ony jsou měkké a stačí je vařit jen na páře.“

Potřebujeme dva hrnce

K přípravě omáčky potřebujeme ještě jeden hrnec, ve kterém budeme šlehat omáčku ze žloutků, bílého vína, soli, pepře a citronu. „Žloutky smícháme s trochou bílého vína a nad párou šleháme metličkou, až se nám začne dělat pěna. Pomalu přidáváme rozpuštěné máslo, které nám to zahustí. Až docílíme té správné konzistence, dochutíme solí, pepřem a zakápneme citronem,“ popisuje Svatoslav Rychtecký. Na jednu porci je nutné počítat s jedním žloutkem.

Čtěte také