Francouzský řízek - Cordon bleu

Název Cordon bleu vznikl podle vyznamenání pro nejlepší francouzské kuchaře – modrá šerpa nebo také modrá stuha. Pod tímto názvem vznikla na konci 19. století v Paříži i soukromá škola nejvyššího kuchařského umění, kde také vymysleli tento modifikovaný recept na řízek. Jak by se měl správně dělat?

„Naklepeme plátek masa z telecí kýty, kterou jsme předtím odblanili, maso stejnoměrně nasolíme, položíme na něj plátek kvalitní šunky a tvrdý sýr. Druh sýra není specifikován, ale měl by to opět být kvalitní sýr, například ementál nebo gouda. Přehneme maso a okraje sklepeme k sobě, aby se chytly, a pak už jen obalíme v trojobalu a osmažíme na oleji,“ doporučuje kuchař Jiří Jičínský.

Protože telecí maso není příliš běžně k sehnání, klidně ho nahraďte dobrým libovým vepřovým plátkem. A přidám ještě jeden tip - pokud máte doma přepuštěné máslo, můžete smažit na něm, nebo po usmažení na oleji nechat okapat a cordon bleu přepuštěným máslem ještě protáhnout. Tak se to podle Jiřího Jičínského dělalo dříve, aby krásně voněl.