FOTO: Květy jako živé, ovoce k nakousnutí. Všechno je ale ze skla
Jabloňové nebo třešňové květy, vlčí máky, sněženky, pomněnky, ale také maliny, ostružiny a rybíz. To všechno umí vyrobit ze skla Jitka Baďurová z Nové Říše.
Kreativně založená žena hledala před lety na mateřské dovolené, jakou práci by mohla dělat z domu. Manžel jí doporučil vinuté perly, které našel na internetu. Přesto, že se jí tento nápad zpočátku nepozdával, nakonec ji práce se sklem chytla a pustila se do korálků.
Jsem samouk…
„Jsem samouk a ty květiny, to je moje know-how,“ zamýšlí se nad nabídkou skleněných šperků na českém trhu, kde jsou její květiny unikátní. „Vyzkoušela jsem spoustu technik a už ani nevím, jak mě to napadlo, ale hledala jsem něco, čím bych se vymezila, abych byla jiná. Začala jsem zkoušet plastické kytky, tím směrem jsem se dala a postupně jsem ho vypilovala. Každý rok nabízím nějaký nový druh,“ říká.
První kvítek měl jen tři okvětní lístky, další čtyři a dnes všechny vypadají jako skutečné květy z rozkvetlých ovocných stromů nebo z louky.
Aby barvy vypadaly opravdově, míchá jich několik dohromady. Květina získává plasticitu přidáním křišťálové vrstvy a do zeleně okvětních lístků přijde černá nesmírně tenká nitka, která dodá listům strukturu. Celý plán na květ, jeho tvar i barvy, má umělkyně předem rozvržený v hlavě.
Lesklé bobule
Do šperků na krk, na zápěstí i do uší dokáže Jitka Baďurová vytvořit i drobné bobulové ovoce. „Na bílém nebo alabastrovém základu jsou bobulky, to si musím vytáhnout hodně tenkou tyčku, aby se s ní dobře pracovalo a šel vytvořit každý detail. Každou bobulku té maliny udělám zvlášť, a ještě ji potom nějaký nástrojem přepůlím,“ popisuje svou práci.
S angrešty je to ještě složitější, jejich povrch se po dokončení ještě dolaďuje barevným práškem a leptá kyselinou.
Náhrdelníky jsou na kožených nebo hedvábných závěsech, které krásu skla podtrhnou „Hlavně to ale není tak přeslazené,“ usmívá se Jitka Baďurová.
Související
-
Galvanoplastika. V dílně v Horní Cerekvi vznikají neotřelé šperky
Bez tvoření už nemůže být. Ota Králová se naučila i galvanoplastiku, kde se bez znalostí chemie neobejde.
-
Pod rukama paní Blanky z Rynárce vznikají kožené obrazy i sochy
Když si člověk jde za svým, mohou se plnit dětské sny. Podařilo se to Blance Mudrové z Rynárce u Pelhřimova. Své výtvarné nadání dokázala zúročit v práci s kůží.
-
Ve Lhotkách u Meziříčí stojí unikátní lesní betlém. Místo Ježíška tam je krmivo pro zvěř
Takový betlém zatím nikdo nevytvořil. Místo postav svaté rodiny, tří králů, pastýřů a zvířat z chléva sedí na kousku vysočinské krajiny místní zvířata a ptáci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.