Když na sklářské škole došlo sklo, naučil se brousit břidlici. Od té doby vytváří unikátní umění

26. září 2022

Přes broušení skla se Jiří Doucha dostal k břidlici. Když chodil v Železném Brodě do sklářské školy, došel materiál a učni tak museli dočasně přejít k broušení sádry. 

Umělce, který dnes žije ve Světlé nad Sázavou, ale už tehdy zaujal jiný materiál - břidlice. I když je její štěpení náročné a broušení ještě těžší, zůstal této unikátní tvorbě věrný. 

Břidlice z celého světa

Pracuje s různobarevnými břidlicemi z celého světa, a než vznikne jakékoli umělecké dílo, projde mu každý kousek mnohokrát rukama. „Pětadvacetkrát vezmu do ruky každý ten kus, než je hotový,“ přiznává ve své dílně. 

Vybavená je starými bytelnými stroji, které fungují i na sklo. Karborundové brusné kotouče se při broušení musí čistit vodou a čas od času znovu zostřit. Po uříznutí kusu materiálu a obroušení nahrubo pokračuje v jemné práci ručně – od nejhrubších brusných materiálů až po ty nejjemnější.

Hodiny, vázy, šperky i plastiky

Jiří Doucha nejrůznějšími způsoby shání a opracovává břidlici z celého světa – naši zelenou a černou, španělskou černou, z Anglie vínově červenou ze střešních tašek. Kombinuje ji s dalšími materiály – mramorem, alabastrem nebo stavebním kamenem. 

Vyrábí nejčastěji šperky, vázy a nejprodávanější hodiny. Reliéfy a plastiky na zeď ho ale baví nejvíce „To je tvorba na plné pecky,“ prozrazuje se smíchem. 

Ateliér D Jiřího Douchy bude letos naposledy přístupný návštěvníkům během Dne otevřených ateliérů. Už tuto sobotu i neděli od 9 do 18 hodin.

Spustit audio

Související