Dýňová pomazánka

To by se v Egyptě divili, z čeho se u nás staví pyramidy

Čerstvé pečivo je úžasná věc a s čím vším se dá zkombinovat. Stačí jen pár ingrediencí, provonět a dochutit a máme svačinu, večeři nebo pohoštění pro návštěvu.

Pokud si pečete chléb sami, zkuste do něj přidat dýňová semínka – jednak obsahují spoustu důležitého zinku a jednak jsou opravdu velmi chutná.

Pěstitelka dýní Ivana Vejtasová z Jaroměřic nad Rokytnou vždycky na podzim zkouší k dýňovému chlebu pokaždé jinou dýňovou pomazánku a jeden ze svých tipů mi dala.

1 dýně hokkaidó

1 lžíce koření „bruschetta“

1 balení pomazánkového másla

Jako základ potřebujeme měkkou dýni. „Dýně Hokkaidó se uvaří nebo nechá změknout na pařáčku. Potom se rozmixuje a nechá okapat přebytečná voda a rozmačká vidličkou.“

Pomazánce dodá šmrnc italské koření nazvané bruschetta podle italské svačinové ochucené večky z bílého chleba. Nás ale zajímá jen samotné koření.

„Jsou tam sušená rajčata plus nějaké bylinky. Narazila jsem na typ koření, kde ta sušená rajčata jsou opravdu velká, takže se musí předem namočit a překrájet. Nakonec se směs zjemní pomazánkovým máslem. Je výborná na topinky, ale třeba i na chleba s máslem, ovšem na topinky je opravdu bezkonkurenční,“ usmívá se Ivana Vejtasová.