Domácí tlačenka
Spousta lidí tlačenku miluje a běžně si ji kupuje, ale dobrá tlačenka se dá snadno udělat i doma, stačí jen vědět, jak na to.
Zkušený řezník Pavel Čuda ze Žďáru nad Sázavou se tlačenek něco nadělal, takže si od něj můžeme nechat poradit, jak postupovat. Potřebujeme vepřovou hlavu i s lalokem, koleno bez kůže, plec, kdo chce libovější, jazyk a srdce – to všechno pořádně propereme, aby byl vývar krásně čirý.
- 1 vepřová hlava + lalok
- vepřové koleno
- vepřová plec (jazyk a srdce)
- vepřové nožičky
- (celkem cca 1,5 kg masa)
- sůl, pepř
- 2 lžíce majoránky
- 1 - 2 stroužky česneku
Na vaření ale využijeme dva hrnce. Do toho druhého přijdou vepřové nožičky a kůže stažená z kolene. „To je ta klihovina, která vám tu tlačenku drží. Kůži už dále nepotřebujeme, ale nožičky vyjmeme a rozsekáme nebo umeleme na středně jemno,“ vysvětluje Pavel Čuda.
Uvařené maso vyndáme, nakrájí se na přiměřené kostky, vývar se scedí a maso se jím zalije. „Přidáme i scezený vývar z nožiček a kůže a rozemleté nožičky,“ říká řezník.
Všechno necháme chvíli odstát a vychladnout. Když se nahoře usadí tuk, radí Pavel Čuda okamžitě ho odebrat: „Ideální je ho rovnou sebrat a pryč s ním. Dochutíme česnekem a majoránkou, to je obojí dominantní koření, dále pepř a sůl. Radím mírně přesolit, ale záleží na tom, jak moc jste na začátku osolili vývar. Všechno pořádně zamícháme a nacpeme tlačenku do střev, nejlepší jsou ta nylonová,“ doporučuje Pavel Čuda.
V nich se tlačenka znovu povaří. Druhé vaření by mělo probíhat za teploty 90 stupňů nejméně půl hodiny, nechá se v hrnci vystydnout asi na 60 stupňů a pak se může dát do lednice, kde by měla tlačenka aspoň jeden celý den chladnout. Párkrát ji za tu dobu otočte, a pak bude připravená k podávání tak, jak ji máte rádi.
Související
-
Smažené kroupové jelito
V kolébce nejlepších světových kuchyní, ve Francii, plné gurmánů také jedí výrobky ze zabijačky.
-
Žemlové jelito
Je tady masopust! Můžeme si pořádně užít masitých zabijačkových dobrot, například vynikajících domácích jelit. Těch existují dva druhy – kroupové a žemlové. Žďárský...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.