Cuketová čalamáda

Letos uzrálo hodně cuket, takže možná ještě pořád máte velké zásoby ohromných tykví, a už nevíte co s nimi.

Pokud jste ještě nezkoušeli cuketovou čalamádu, je to možná dobrý tip. Spotřebuje se na ni nejméně kilo cuket s další zeleninou a dá se podávat rovnou čerstvě uvařená, nebo sterilovat do skleniček na zimu.

Ingredience
 • 1 kg cukety
 • 300 g cibule
 • 1 chilli paprička nebo mleté chilli – množství dle chuti
 • 1 lžíce sladké papriky
 • 300 ml jablečného (vinného) octa
 • 300 g krupicového cukru
 • 1 lžíce hořčice
 • sůl, pepř

Vratislav Pešek z restaurace Kolnička v Lukách nad Jihlavou radí, jak na tuto dobrotu, která výtečně doplňuje grilovaná masa nebo steaky: „Když nevíte, co s cuketami, tak tohle je dobrý tip!“ směje se.

„Cuketa se nakrájí, nasolí na kostičky nebo si ji nakrouháte, protože pak se to bude mixovat, tak je to na vás. Nakrájí se cibule, může být i na větší kousky, protože se to pak bude mixovat. Ta cuketa pustí trošku vodu, pak se tam dá chilli – to je také na vás, když to chcete pikantnější, tak můžete dát celou papričku, když to chcete míň pikantní, dáte míň. Přidáme hořčici, sůl, ocet a cukr. Ten ocet a cukr, to dáváme v poměru kilo na litr octa, nejlépe jablečného nebo vinného. No a pak se to vaří a vaří, dokud to není rozvařené, a nakonec se čalamáda rozmixuje, ale nemusí být úplně najemno, aby bylo cítit, že je z cukety. Kdybyste to chtěli úplně najemno, tak to se potom propasíruje,“ říká kuchař.

V restauraci jde takováto příloha obvykle hodně rychle na odbyt, takže co se navaří, to se sní, ale v domácích podmínkách se hodí myslet na zimu a navařit si tuhle pikantní dobrotu do zásoby.

autor: dak

Související

 • Cuketové placky

  Když necháme cukety na záhonku dlouho, vyrostou někdy do obřích rozměrů. Pak je ze všech stran slyšet, jestli někdo nechce cuketu, protože jich je enormní množství.

 • Marinovaná vepřová žebírka

  Když v masně seženete kvalitní vepřové kosti se spoustou masa na obírání, nejlépe budou chutnat ve skvělé doma umíchané marinádě.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...