Bramborové placky „zahýbáky“
Z Horácka pochází recept na bramborové placky, kterým někdo říká zahýbáky, jiný pekáče, nebo jen prostě bramborové placky. Jsou to skutečně placky z bramborového těsta, které po naplnění přehneme napůl, od toho název zahýbáky. A upečeme v troubě.
„Dělá se to z polohrubé a hladké mouky v poměru 1:1, dále potřebujeme jedno vajíčko, špetku soli a nastrouhané vařené brambory z předchozího dne,“ vysvětluje žďárská kuchařka Lenka Bukáčková.
„Brambory se nastrouhají, smícháme je s vajíčkem a moukou a vypracujeme takové vláčné těsto a upravíme válečkem.“ Pak nastává okamžik tvarování, nejlépe je použít obyčejný talíř. „Vykrojíme to tím talířem a vznikne nám krásné kolo,“ dodává kuchařka Lenka.
Náplň do zahýbáku může být různá, Lenka Bukáčková doporučuje tuto: „Může to být nakrájená cibule, nakrájené hlávkové zelí, posolíme, popepříme.“ Pro vegetariány necháme cibuli se zelím, můžeme ale přidat i nadrobno nakrájenou anglickou slaninu nebo špek. Zahýbák lze udělat i sladký, náplní mohou být jablka, skořice a cukr.
Na pečícím papíře pečeme ve vyhřáté troubě dozlatova.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.