Bosáky se škvarky

Jídlo, které kdysi dávno dělávala moje babička z Ostravy, evidentně znají i úplně jinde. Když jsem si totiž povídala s paní Marií Moravcovou v Humpolci o tom, co kdysi vařívala, jmenovala bosáky se zelím a škvarky. Je to jednoduché jídlo a hotové je raz dva – jen vás může na začátku trošičku bolet ruka ze strouhání. Budeme totiž muset nastrouhat na jemném struhadle nejméně tři čtvrtě kila brambor.

Budeme potřebovat:

750g syrových brambor
250g hladké mouky
1 vejce
sůl

Jak radí paní Marie, slijeme z nastrouhaných brambor škrobovou vodu a nahradíme ji troškou mléka. Pak smícháme se čtvrt kilem mouky a jedním vajíčkem a vypracujeme jednoduché těsto. Polévkovou lžící vykrajujeme knedlíky a hážeme do vařící vody. Kdy jsou hotové? „To je jednoduchý, když vyplavou ve vodě nahoru, jeden vyndáme a zkusíme, jestli už je,“ směje se kuchařka.

Na talíři knedlíky rovnou promícháme. Možností máme několik: buď s ještě teplými škvarky, nebo s osmaženou cibulkou, slaninou a nebo rovnou vepřovými výpečky. Takhle se dají bosáky jíst jako samostatné jídlo, ale jestli máte rádi zelí, určitě ho přidejte, je v něm spousta vitamínů, které tu mastnou dobrotu vyváží.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.