Základy první pomoci chtějí naučit děti i dospělé, v Novém Města na Moravě založily Červený kříž
Že se základy první pomoci dokáže naučit každý, o tom jsou přesvědčeny dvě mladé ženy z Nového Města na Moravě. Nově založily pobočku Českého červeného kříže, a i když jsou zatím na všechno jen samy, pustily se s nadšením a elánem do výuky ve školkách i školách a pořádání akcí pro veřejnost.
Lucie Jůdová a Alena Trojanová pracují jako zdravotní sestry v novoměstské nemocnici, a tak mají k tématu blízko.
Přestože pracují na pracovištích nedaleko od sebe, jedna na ARO, druhá na urgentním příjmu, ještě nedávno se vůbec neznaly, dokud je nesvedla dohromady náhoda: „Dala jsem inzerát na oblečení po dětech, Lucka se mi ozvala, a při tom předávání oblečení jsme si pokaždé povídaly. Pak jsem ji oslovila, protože se mi zdálo, že by byla fajn jako kolegyně,“ usmívá se Alena Trojanová.
Pro děti i veřejnost
Obě chtějí pomáhat a s výukou včetně názorných ukázek první pomoci s kvalitními pomůckami a zábavnou formou oslovit všechny věkové kategorie.
„Já jsem hodně na ty malé děti, chodím do školek, nějaké kroužky, vymyslely jsme si příměstský tábor a začaly jsme besedou pro veřejnost na téma dárcovství krve, protože to je pro Červený kříž to hlavní,“ říká Alena. Pomáhání druhým včetně dárcovství krve je pro ni naprosto přirozené.
Lucie by ráda podpořila doporučení resuscitační rady: „Aby se co nejvíc lidí k první pomoci dostalo, aby znali ty dovednosti. Hodně lidí se toho bojí, myslí si, že by to nezvládli, ale když to budou znát od malička, od školky, tak jim to bude blízké. To je ta hlavní myšlenka.“
Sama chválí i zájem starších dětí: „Mně se líbí, že dokážeme zaujmout i ty puberťáky. Když chodím za osmáky a oni pak vidí, že budeme hrát scénky, že se budeme maskovat, že budeme sledovat videa, používat aplikace, tak je to pro mě motivační a tu energii si od nich ještě odnáším i domů.“
Související
-
Geniální stavby Jana Blažeje Santiniho jsou na poštovních známkách
Jan Blažej Santini Aichel a jeho stavby - tak se jmenuje aršík poštovních známek, který vydala Česká pošta jako poctu geniálnímu staviteli.
-
Celý život včel v jednom úlu poznáte na stezce ve Smrčné u Jihlavy
Jak včelky žijí a pracují, co všechno se vyrábí ze včelích produktů, i jaké včelstvům hrozí nemoci, to vše se dozvědí návštěvníci na včelí stezce ve Smrčné u Jihlavy.
-
Novotou září opravený kostel v Radostíně nad Oslavou. Mají zde i ostatky svatého Bartoloměje
Celých deset let opravovali v Radostíně nad Oslavou kostel, jehož historie sahá do 14. století a možná ještě dál. Opravena je i kostelní věž, která stojí kousek stranou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.