Betlémy ze dřeva, skla, keramiky, vlny i papíru. V klášteře v Želivě jsou k vidění stovky betlémů ze sbírky manželů Horkých
Někdo sbírá známky, jiný starožitnosti, další pivní podtácky, a někdo sbírá celé betlémy! Manželé Eva a Josef Horkých, oba učitelé z Kejžlice na Pelhřimovsku, mají doma stovky betlémů - klasických velkých, i úplně mrňavých. Jsou z nejrůznějších materiálů a k některým se váží pěkné vzpomínky. Část této sbírky opakovaně zpřístupnili návštěvníkům kláštera v Želivě.
Do malovaného refektáře, kde je sbírka vystavena, vodí návštěvníky průvodkyně Marie Nováková: „Pan Horký od dětství sbírá, vyrábí, opravuje betlémky, ale často je dostává i jako dar. Tady najdeme jenom část jeho sbírky. Nejstarší betlém je z roku 1930, má ho po své babičce a je papírový, toho si velmi váží. První betlém, který dostal v roce svého narození, to je v roce 1957, je od pana faráře Kubelky. Hned vedle vidíme betlémek, který mu upletla maminka.“
Pletený betlém jen dokazuje, že scéna ze zázračné noci, kdy se narodil Ježíšek, se dá vyrobit z jakéhokoli materiálu. „Jsou opravdu různorodé, vidíte, že ty betlémy jsou třeba vyšívané, vystřihované, malované na skle, keramické, z vosku i železný, takže opravdu široká škála,“ dodává průvodkyně.
Některé betlémy by se teoreticky daly i sníst. „Manželka pana Horkého mu udělala perníkový betlém, který je už taky několik let starý. Pořád drží, nikdo ho nesnědl,“ usmívá se, ale u betlému z chleba zase zvážní. zvážní. „Původ těchto betlémků je v koncentračních táborech, kdy děti byly tam samy, byly hladové, a přesto si připomínaly ty svátky. Ten chleba se nedal moc jíst, ale výborně se dal tvarovat a samozřejmě ho taky jedli, ale dokázali si ho odpustit na ty svátky a připomenout si Vánoce.“
Radost na tvářích nejen dětských návštěvníků vykouzlí pohled na junácký betlém z poválečných let. Figurky jsou vtipně vyvedené, v junáckém kroji a ve svém přirozeném prostředí v lese, u ohně, a nad betlémem září hvězda ve tvaru skautské lilie. Sbírka tří stovek betlémů manželů Horkých bude v želivském klášteře k vidění první dva lednové víkendy roku 2025 v sobotu a v neděli, a třetí lednový víkend od pátku až do neděle.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.