Flašinet hraje díky válci s kolíčky a měchu. I skoro sto let staré přístroje fungují dodnes
V době, kdy i gramofony a rádia byly vzácné přístroje, poslouchali lidé hudbu na živých koncertech nebo od pouličních umělců. A ti často hráli na flašinet. V muzeu ve Velkém Meziříčí jeden takový mají. Je mu přes osmdesát let a pořád funguje.
„Byl vyroben v Košeticích 18. srpna roku 1939 Františkem Ženíškem, varhanářem,“ říká o flašinetu uloženém ve velkomeziříčském muzeu Lucie Pavelcová. Jestli jde o Košetice na Vysočině, není jisté ale velmi pravděpodobné. Bohužel se už nedochovaly informace o tom, kdo na flašinet hrál, ani kdo ho do muzea daroval.
Přístroj je stále funkční, i když už jen částečně. Uvnitř dřevěné bedýnky je stále válec s kolíčky a písničky se vybírají pomocí páčky na boku flašinetu.
Flašinet v muzeu je velký asi třicet krát čtyřicet centimetrů a je na něm ještě zřejmě původní kožený řemen. Je totiž značně odřený a drátem spravovaný. Podle starých fotografií měl flašinetář nástroj zavěšený na krku ze šikma a klikou musel točit tak rychle, aby trefil správný rytmus. „Je to fyzicky náročné, neměl to zadarmo,“ říká muzejnice s tím, že na flašinet hrávali váleční vysloužilci, invalidé nebo chudé vdovy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka