Novotou září opravený kostel v Radostíně nad Oslavou zvenčí i zevnitř. Mají zde i ostatky svatého Bartoloměje
Celých deset let opravovali v Radostíně nad Oslavou kostel, jehož historie sahá do 14. století a možná ještě dál. Opravena je i kostelní věž, která stojí kousek stranou.
„Tyto kostely na trase Brno - Praha nebo Znojmo - Praha byly stavěny jako pevninské kostely. Zídka byla tři až čtyři metry vysoká, lidé se za ni mohli schovat," říká farář Pavel Habrovec, který slouží v radostínské farnosti od roku 2009. "Věž pak sloužila jako poslední bašta obrany, tu bylo nejtěžší dobýt,“ dodává.
Socha Panny Marie
Uvnitř kostela na svatostánku stojí socha Panny Marie. „Bývala v kapli Panny Marie, a když jsem sem přišel, našel jsem ji na faře. Bohužel při požáru v roce 1857 shořely tři čtvrtiny Radostína, včetně věže, v níž byl archív, takže nemáme žádné písemné památky. A zajímavé je, že ta kaple Panny Marie ani ta socha neshořely. Takže když jsem se dozvěděl, že když je tato socha takto milostná, že si ji nemůžu nechat pro sebe a rozhodl jsem se umístit ji sem do kostela,“ vzpomíná kněz.
Svatý Bartoloměj
Další zajímavost se pojí se jménem kostela. „Tento kostel naši předkové zasvětili svatému Bartloměji, apoštolovi. A zde také uchováváme jeho ostatky. Je to opravdu veliká vzácnost, aby vesnický kostel uchovával ostatek jednoho z apoštolů. Proto také, když máme pouť na poslední neděli v srpnu, tak je vždy spojena s uctěním památky a ostatků tohoto apoštola,“ vysvětluje.
Na léta trvající opravě se podílelo mnoho firem i jednotlivců, Pavel Habrovec děkuje zejména obci za pravidelné velké příspěvky i obyvatelům Radostína nad Oslavou, místnímu zemědělskému podniku i ministerstvu kultury, všem řemeslníkům i dobrovolníkům. S laděním barevných tónů a restaurátorskými pracemi přispěl Jiří Štourač. Oprava kostela byla nominována na Zlatou jeřabinu v anketě kraje Vysočina.
Související
-
Tragický osud židovské dívky Hany Bradyové připomíná v Horáckém muzeu v Novém Městě její šátek
Výtvarník a restaurátor Jiří Štourač daroval Horáckému muzeu v Novém Městě na Moravě malý šátek, který patřil židovské dívce Haně Bradyové.
-
Na 80 obyvatel má Těchobuz 10 památek. Všechny jsou v majetku obce
Těchobuz je vesnička, která leží téměř na hranici Vysočiny a Středočeského kraje. Má necelých 80 obyvatel a 10kulturních památek zapsaných v oficiálních seznamech.
-
Parapet muzejního okna tvořil náhrobní kámen. Ten stával u kostela sv. Ducha
Práce historika je často mravenčí. Pomocí drobných úlomků a dávných zápisů oživují příběhy předků. Husarský kousek se podařil Radimu Gondovi z jihlavského muzea Vysočiny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.