Umělce může inspirovat i zarostlý pozemek, poznali účastníci kurzu kresby a malby v Humpolci
Krása se dá najít i v opuštěných a přehlížených koutech města. To zjistili účastníci kurzu kresby a malby, který během prázdnin pořádá galerie 8smička v Humpolci. Na rozdíl od zimních a jarních kurzů ve vnitřních prostorách se skupiny výtvarníků v létě vydávají ven, tedy v malířské řeči „do plenéru“.
Naučit se kreslit a malovat, pracovat s barvami a poznávat malířské techniky na kurzech 8smičky mohou i úplní začátečníci. Lektoři vše vysvětlí, ukáží a při práci poradí.
Zkušený lektor Jenda Peknik Kozák vede výtvarníky nečekaně do zapadlejších koutů města, kde se mají pokusit vytvořit kontrast mezi věcmi vyrobenými člověkem – zdmi, chodníky, budovami – a přírodou, která je nespoutaná a vyrůstá v mezerách. K tomu pomáhá pravítko a kresba rostlin volnou rukou. „Vždyť jaký je rozdíl mezi kytkou, co roste na zahradě, a kytkou, co roste z chodníku?“ klade řečnickou otázku.
Po pokusu o kresbu se skupina přesouvá na malý zarostlý pozemek v centru, kde stojí nevyužitá dřevěná bouda. Pouští se do dalšího obrázku. Lektor stručně vysvětluje techniku malby vodovými barvami a opět každému individuálně radí. „Najděte si nějaký úhel, odkud budete malovat. Pak si tužkou předkreslete kompozici a pak se pustíme do barev,“ zní další instrukce pro pět účastníků kurzu.
Spontánní výstava
„Hotové obrázky přijdou na boudu, kterou tady někteří malovali, a zkusíme vytvořit takovou galerii umění ve veřejném prostoru. Zlepšíme vzhled té opuštěné parcely. Ale zajímalo by mě, jak dlouho to tady vydrží,“ směje se Jenda Peknik na závěr kurzu, když přitlouká obrázky na dřevěnou boudu.
Související
-
Metodou plstění je možné i malovat obrazy. Je ale třeba notná dávka trpělivosti
Z plsti se nevyrábějí jen klobouky nebo bačkory. Metodou plstění vlny vznikají i hračky nebo bižuterie. Renata Pospíchalová z Kališť na Jihlavsku tvoří i obrazy.
-
Každá cihla je jiná, zjistil náhodou milovník historických budov i řemesel. Dnes má velkou sbírku
Sbírat se dá ledacos. Výhodou je, když předměty nezabírají moc místa, jako třeba známky nebo nálepky. Pro sbírku pálených cihel je potřeba najít poněkud větší prostory.
-
Když se na ně podíváte, jak v noci září, to je nádhera! Pochvaluje si fotograf rozhlasových vysílačů
Milan Hurban vystudoval elektrotechniku, aby mohl zachytit krásu útrob rozhlasových vysílačů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.