Češi milují detektivky všeho druhu, ale velký zájem je znovu třeba i o Foglara, říká knihkupec
Češi propadli detektivkám. Jak potvrzuje majitel Knihkupectví Jana Zábrany v Humpolci Karel Kratochvíl, knihy tohoto žánru v současnosti jednoznačně vévodí. Svou renesanci podle něj zažívají české detektivky, ale velký zájem je i o thrillery zahraničních autorů.
„Současné detektivky jsou mnohdy opravdu kvalitně napsané. Chytnou za srdce, možná vyvolají i trochu strach, ale čtenáře to láká,“ říká.
Také si všímá, že roste zájem o umění našich předků, dávné zkušenosti, stará řemesla. „Vychází neuvěřitelná spousta titulů a lidé mají skutečně zájem se něčemu naučit. Zajímá je to, co uměli naše babičky a dědečkové, ať už jde o řemesla nebo i takovou tu tradiční kuchyni,“ popisuje Karel Kratochvíl.
Návrat k tradici je podle něj znát i v dětské literatuře. „Například Jaroslav Foglar se vrací se vší parádou. Ona tam byla velká prodleva, protože se bojovalo o autorská práva, ale teď vychází veškeré Foglarovo dílo v nádherné grafické podobě a skutečně je o něj zájem. Vychází i knihy, které se Foglarovi žánrově blíží – parta dětí zažívá dobrodružství. Vynikající je třeba trilogie Prašina,“ vypráví.
Posluchačům Českého rozhlasu Vysočina Karel Kratochvíl doporučuje například přelomovou knihu místního spisovatele Miloše Doležala 1945: Léto běsů. „Popisuje dobu těsně před koncem války a zejména několik měsíců po válce, kdy se děly obrovské nepravosti. Lidé si vyřizovali účty,“ přibližuje.
„Zaujal mě tam například jeden úžasný příběh z Vysočiny. Jde o osud kozáka, který utekl před ruskou bolševickou revolucí k nám do Československa, jeho příběh byl naprosto neuvěřitelný, dobrodružný, několikrát málem přišel o život,“ dodává.
Za pozornost podle něj dále stojí například historický román Dům pod náměstím Markéty Hejkalové, který přibližuje bohatou historii jednoho domu v maloměstě na Vysočině, magický román Anny Bolavé Vypravěč nebo Výpravy pro čtvero ročních období Jiřího Peňáse, které zavedou na zajímavá místa Česka.
Poslechněte si celý rozhovor s majitelem knihkupectví Karlem Kratochvílem o novinkách, které stojí za pozornost, bestsellerech i tom, jak se vůbec knihy dostávají na pulty obchodů.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka