Dramatický příběh o krutém vládci a boji za právo vařit pivo ožívá při hraných prohlídkách Pelhřimova
Co Burian Trčka z Lípy Pelhřimovským slíbil, to jim jeho následovník Karel z Říčan sebral: právo vařit pivo. Kus historie, ve kterém zdaleka nešlo jen o tento oblíbený nápoj, ale o celou budoucnost města, ožívá díky hercům z divadla Fajnevent při hrané prohlídce. Během ní se návštěvníci projdou zámkem v Pelhřimově, radnicí, zavítají do kostela a dokonce i do šatlavy k mučicím nástrojům.
„To představení bylo zadané, že budeme zpracovávat toto konkrétní téma z kroniky. Opírá se o reálnou historickou událost, a tou je osvobození Pelhřimova z poddanství. Ten příběh je poměrně dost složitý, nicméně my jsme ho pro představení zjednodušili tak, aby to bylo vhodné i pro děti a také pro návštěvníka, který není návštěvníkem běžných historických akcí. Tak, aby to bylo zábavné, odpovídající dnešnímu modernímu průvodcování i divadlu, aby to dokázalo zaujmout,“ říká herec a autor představení Michal Hájek.
Nad kronikou strávil mnoho času, četl ji vícekrát, při psaní scénáře a replik konzultoval s odborníky na historii i dramaturgyni své společnosti Fajnevent, která funguje už šestým rokem.
Sám se pak ujal role Karla z Říčan, která je podle něj náročná. „Já se vždycky do toho musím strašně dlouho dostávat, než začnu být na všechny zlý a nepříjemný. Tato postava je dost náročná hlasově v rámci jejích proměn, protože o Karlovi můžeme na základě kroniky tušit, že byl pravděpodobně bipolární. Divadelně je to velikánská výzva pro kohokoliv, kdo to hraje,“ usmívá se mladý herec původem ze Světlé nad Sázavou.
Příběh o ztrátě práva várečného a krutém chování Karla z Říčan ke svým poddaným má nakonec pro město Pelhřimov šťastný konec. „Jak jsme se dozvěděli, lid pelhřimovský proti Karlovu chování a zabavení práva várečného protestoval a nakonec se vydal i za císařem,“ zve průvodkyně Kateřina Přibylová na závěrečnou část prohlídky. Císař na ní vyhlašuje „město Pilgrim svobodným městem.“
Hrané prohlídky nazvané Já, legenda mohou návštěvníci Pelhřimova letos zhlédnout ještě 16. srpna a 14. září, vždy třikrát během dne.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.






