Tyčinky z bramborového těsta

Určitě jste i vy nejednou použili listové těsto k výrobě rychlého pohoštění - rozválet, smotat, posypat, není nic jednoduššího! Ale pokud zrovna nemáte listové těsto po ruce nebo byste rádi obměnu, můžete zkusit jiný druh těsta. Výsledek bude zrovna tak dobrý.

Slané tyčinky nebo šneci z bramborového těsta jsou jednoduché - potřebujeme jen brambory, mouku, tuk a vajíčko.

250g uvařených vychladlých brambor
250g hladké mouky
250g tuku na pečení
1 vejce
sůl
kmín
(podle chuti sýr, koření, hrubozrnnou sůl apod.)

Až brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout, odvážíme čtvrt kila a smícháme se stejným množstvím hladké mouky a stejným množstvím tuku na pečení. Určitě jde použít i domácí sádlo. Těsto rozválíme na plát silný asi tři milimetry. Rozkrájíme rádýlkem na tyčinky, ideální je centimetrová šířka a dílku nechám na vás.

Potřeme rozšlehaným vejcem, osolíme a navrch posypeme tím, co nám chutná. Velmi dobrý je kmín, výtečný je nastrouhaný sýr, hrubá mořská sůl anebo nějaké ostřejší koření.

Kdo si chce práci zjednodušit, může žloutek osolit a smíchat kmínem a tyčinky potřít rovnou touto směsí. Další tip na obměnu je rozválené těsto nechat v celku, posypat sýrem či kmínem celou placku a pak ji svinout jako závin. Nakrájet tenké šneky, potřít vajíčkem a upéct také v troubě na 160 stupňů dorůžova.