Tvarohové knedlíky s ovocem

Venku je pořád tmavo a chladno a určitě se nám všem stýská po létě. Jednou z možností, jak si léto připomenout, je dát si nějaké typické letní jídlo.

Veronika Pudíková, autorka kuchařky Zasedneme k dubovému stolu aneb Kuchařka jedné mámy, doporučuje ovocné knedlíky, protože v mrazáku máme zásoby ovoce z léta určitě všichni.

„Je to moje nejoblíbenější sladké jídlo, protože je hrozně rychlé a hrozně dobré,“ směje se kuchařka. 

Ingredience
  • 200 g  polohrubé mouky
  • 40 g cukru krystalu
  • špetku soli
  • 250 g měkkého tvarohu
  • 80 g rozpuštěného másla
  • 2 žloutky
  • 250 g čerstvého nebo mraženého ovoce

„Dáme si vařit vodu ve větším hrnci s pokličkou, a mezitím si na válek dáme mouku. Uděláme do ní důlek a do něj vsypeme špetku soli, cukr, tvaroh, rozpuštěné máslo a žloutky. Pozor na teplotu másla, nemělo by být horké, aby se nám nezdrcly ty žloutky. Jednoduše si zpracujeme těsto, mouku přisypáváme podle potřeby, aby se nelepilo. Pak si vytvoříme šišku, z ní ukrajujeme asi centimetrová kolečka, vkládáme ovoce a zabalíme. Ovoce může být i mražené, ale to se musí zpracovat ihned, protože povolené ovoce pouští vodu a těsto by se nám mohlo rozpojovat.“

„Knedlíky vkládáme do vroucí vody a vaříme asi 9 minut. Zamícháme, aby se odlepily ode dna. Zkusíme jeden překrojit, abychom zjistili, jestli už je vařený,“ radí Veronika.

Na talíři posypeme cukrem, skořicí, kakaem, strouhaným tvarohem nebo mletým mákem, podle toho, s čím máme knedlíky nejraději a přelijeme rozpuštěným máslem.

Přestože ovoce typické do knedlíků jsou jahody, meruňky, borůvky nebo švestky, Veronika doporučuje vyzkoušet i maliny.

K tomuto snadnému receptu není co dodat, snad jen, abyste prohlédli svůj mrazák a pustili se do ovoce i teď.

autor: dak

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...