Tuřínový krém

Jsme uprostřed nejchladnějšího ročního období, a ještě nás pěkných pár týdnů zimy čeká. Proto bychom měli jíst vydatná a horká jídla a zároveň plná vitamínů.

Pro tuto dobu jsou nejlepší husté polévky, a že jsme si jich už pár uvařili! Ta dnešní bude z tuřínu, kořenové zeleniny ve tvaru bulvy, která připomíná řepu. Tuříny dobře doplní masové pokrmy, ale dají se podávat i ve formě kaše nebo rozvařit do polévky.

Ingredience
 • 2 lžíce másla
 • 1 cibule
 • 1 větší tuřín
 • 1 l hovězího vývaru
 • 3 brambory
 • 1 smetana na vaření
 • sůl a pepř

Základem každé nemasové polévky by měl být předem připravený vývar. K tuřínu se hodí hovězí vývar. Pokud jste si litr nebo půl litru schovali na pozdější použití, teď se vám bude hodit.

Začneme ale najemno nakrájenou cibulkou, kterou si orestujeme v hrnci na másle. Tuřín si oloupeme a nakrájíme na kousky, které přidáme k cibuli. Lehce osmažíme a vlijeme vývar, osolíme a opepříme a vaříme asi hodinu. Pak do polévky přidáme na kostičky nakrájené brambory a povaříme asi patnáct minut. Pak rozmixujeme tyčovým mixérem a zjemníme smetanou.

Tuřínový krém můžeme podávat samotný, s naloženými houbami nebo s kostičkami z rohlíků orestovanými na másle. S těmi chutná každá krémová polévka a věřím, že i ta z tuřínů vás osloví.

autor: dak

Související

 • Guláš z kotlíku nad ohněm

  Vaření v kotlíku na ohni a pod širou oblohou si představujeme spíš v létě, ale ani během tohoto ročního období na ně nemusíme zapomínat.

 • Taštičky s povidly

  Dnešní dobrotou se přeneseme do časů našich babiček. Když nebylo na maso, vařila se k obědu i sladká jídla, která chutnala a zaplnila žaludek.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.