Svatomartinská vína

Svatomartinské víno, ilustrační foto

Svatomartinská vína jsou pro letošek otevřena a ochutnána. Víno se na sv. Martin neotevírá jen posledních pár let, aby šly dobře obchody. Je to tradice mnohem starší. „Vznikla už za doby panování Josefa II. Na svatého Martina se otevírala mladá vína. Tehdy se společně s hospodářem se domlouvaly služby na příští rok a to jde při huse a dobrém vínu daleko lépe,“ vysvětluje majitel žďárské vinárny U kocoura toulavého René Pohanka.

Při otevírání vín podotkl, že letos si snad vinaři ani nemohli přát lepší počasí a na kvalitě vína se to určitě projeví. Milovníci vína to poznají už při ochutnání svatomartinských vín. Bobule jsou menší, ale plné chuti, cukrů a minerálů. Odrůdy bývají vždy stejné.

Müller Thurgau - víno je sušší, letos je poměrně vyzrálé, chutná jako víno z pozdější doby. Ve Veltlínském červeném raném je znát ovocná chuť a jsou v něm cítit medové tóny, je to víno velmi příjemné, mladé.

Svatovařinecké rosé má nezaměnitelnou vůni a krásnou ovocnou chuť. Modrý portugal - oproti jiným letům je právě u něj znát plnější kulatější chuť. Ke svatomartinským vínům patří ještě muškát moravský.