Šunkofleky
Zapečené obědy jsou oblíbené zejména pro toho, kdo vaří, alespoň u nás to tak funguje. Nachystat suroviny, promíchat, hodit do pekáčku a zavřít za ním dvířka od trouby.
Na klasické české šunkofleky pořídíme balíček těstovin zvaných fleky, kus kvalitní šunky vcelku – odtud název, a pár dalších nezbytností - 5 vajec, čtvrt litru smetany ke šlehání, petrželku, sůl a pepř.
- 1 balení těstovin – fleků
- 350 g šunky v celku
- 250 ml smetany ke šlehání
- 5 vajec
- 125 g (1/2 kostky) sádla
- naložené okurky (počet dle chuti)
- petrželová nať
- sůl, pepř
Flíčky uvaříme, scedíme a pak je v míse promícháme se šunkou nakrájenou na kostičky a pár lžícemi sádla. Sádlem také vymažeme pekáček a můžeme ho i vysypat strouhankou nebo krupicí.
Flíčky se šunkou nejprve zapečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů jen tak samotné. Zatímco se pečou, promícháme si v míse vajíčka se smetanou, osolíme je a opepříme. Po deseti minutách zalijeme směs v pekáčku a pečeme dalších dvacet až třicet minut, podle toho, kdy pěkně zezlátnou.
Pokud máte rádi křupavou krustičku, můžete posypat strouhaným sýrem.
Šunkofleky se podávají sypané najemno nakrájenou čerstvou petrželkou a k nim tradičně na okraj talíře pár naložených okurek.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.