Rigatoni carbonara
Uhlířské špagety neboli spaghetti carbonara patří k oblíbeným jídlům z italské kuchyně. Těstovin ale existuje spousta druhů, a proto se recept dá obměnit.
S vroubkovanými trubkami, kterým Italové říkají rigatoni, a klasickým receptem si poradil barista a amatérský kuchař Tadeáš Stránecký.
Tady je jeho podrobný návod:
Potřebujeme slaninu, která se jmenuje guanciale, která je taková tučnější a chutnější, výraznější, takže každý Ital vám řekne, že na carbonara jedině guanciale, a ne pancetta!
- balení těstovin rigatoni
- vejce - 1 celé a 1 žloutek na osobu
- sýr pecorino romano
- slanina guanciale
- sůl, pepř
Pak potřebujeme sýr – ne parmazán, ale pecorino romano. Vajíčka, správně by to mělo být jedno celé vajíčko a jeden žloutek na osobu, sůl a pepř.
Dáme si vařit těstoviny a mezitím si vezmeme misku, dáme do ní vajíčka a nastrouháme hodně sýru, sůl a pepř. Zamícháme, nemá to být tekuté, ale husté, taková hustá žlutá pasta.
Pak si vezmeme pánev, dáme na ni smažit na kostičky nakrájenou slaninu, dokud to nepustí šťávu, tuk, a pak ji vyndáme z pánve.
Můžete trochu toho tuku přidat k vajíčkům a zároveň k nim postupně přimícháváme trochu vody z vařících se těstovin. Tím se vajíčka temperují a nezdrcnou se.
Slijeme vodu z těstovin, hodíme je na pánev, přidáme k nim vajíčka a slaninu a celé se to promíchá.
Zdobí se nastrouhaným sýrem, znovu pecorino romano. Je to opravdu velmi jednoduchý recept.
Slanina guanciale a sýr pecorino romano se objevuje i v nabídce českých obchodů, stačí si jen pohlídat, koupit, a pak se pustit do vaření.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.