Přibyslavskou školu na začátku války obsadili Němci. Děti se musely učit v hospodě
Jak po příchodu německých okupantů v březnu roku 1939 vypadal život lidí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku?
Díky sbírce fotografií, ale i přímým vzpomínkám Ladislava Hladíka, si o tom můžeme udělat dobrou představu.
„Do Přibyslavi přijeli první němečtí vojáci od Německého Brodu, a bylo to 17. března před půlnocí,“ říká Ladislav Hladík z Přibyslavi. Tehdy mu bylo dvanáct let, a o půlnoci samozřejmě spal. Druhý den se ale o události, která na dlouho ovlivnila život ve městě, hodně mluvilo. Asi padesát vojáků, kteří v březnu přišli, mělo za úkol obsadit místní letiště. Už v září je ale nahradila jiná skupina. „Důstojníci se ubytovali v hotelu, to byl hotel Klusáček na náměstí, ta ostatní skupina, ta šla do školy,“ popisuje pamětník.
Němečtí vojáci, a byli to prý většinou mladí muži, se v Přibyslavi učili létat. „Jakmile to se naučili, tak museli na frontu,“ dodává Ladislav Hladík.
Ze dne na den jsme se museli naučit jezdit vpravo
Školu Němci obsadili, a přibyslavské děti se tak musely učit v náhradních prostorách. „Naše třída čítala padesát čtyři žáků, a chodili jsme do školy do sousední obce do hospody,“ vzpomíná Ladislav Hladík, a s úsměvem dodává, že to samozřejmě nebylo za provozu.
„Ono už stejně potom pivo nebylo,“ říká. Změn zažilo město mnohem víc. Cedule s názvy ulic, úřadů a provozoven musely být dvojjazyčné, potraviny, ale třeba i oblečení a obutí byly na lístky, a platilo se říšskou markou. „Jedna marka byla deset korun. Byl to strašně nevýhodný kurz,“ říká pamětník, a vzpomíná, že se také ze dne na den všichni museli naučit jezdit na pravé straně silnice.
Mladík ztlumil rádio při projevu Goebbelse, a dostal od Němce kopanec do zadku
Podle Ladislava Hladíka se Němci v Přibyslavi snažili chovat slušně. Jistý si ale nikdo nemohl být. Potvrzuje to událost, o které se ve městě hodně mluvilo. V místní hotelové restauraci seděli němečtí důstojníci a vedle nich místní mladíci hráli karty. Rádio právě vysílalo projev říšského ministra propagandy Josefa Goebbelse.
Jeden z českých mladíků rádio ztlumil, zřejmě je rušilo při hře. „To dopálilo jednoho důstojníka. Šel pro toho mladíka, vzal ho za límec, vyvedl ho před hotel a tam ho ještě kopl do zadku,“ doplňuje příběh Ladislav Hladík. Bylo velké štěstí, že událost skončila jen tím kopancem.
Vzpomínek z období druhé světové války má Ladislav Hladík mnohem víc. Připomíná si je i díky své bohaté sbírce fotografií. Mnohé fotil sám. První fotoaparát, byl papírový, totiž dostal na začátku války.
Související
-
Vladimír Makovský se za války učil mlynářem. Mohl tak domů nosit mouku
Jak vypadal na začátku války, tedy před osmdesáti lety, život lidí v malé vesničce? V pečovatelském domě ve Velkém Meziříčí žije pětadevadesátiletý Vladimír Makovský.
-
Některé šlechtické rody se za války hrdě hlásily k českému vlastenectví. Patřili k nim i Kinští
Pro rozdělení postojů české šlechty za války byl určující už vztah k Československé republice.
-
Příjezd německých okupantů do Havlíčkova Brodu provázela chumelenice a hluboké závěje
15. března si připomínáme výročí příchodu německých okupantů. Pamětníků je čím dál méně. Naštěstí se ale zachovaly kroniky, a v nich zaznamenané vzpomínky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.