Mou prací, ale i zábavou je natáčení Příběhů z Vysočiny. Jsou to příběhy o historii, ale i současnosti vesnic, vesniček a obcí v našem kraji a také o osudech lidí v nich. Neřekli byste, jak zajímavé životy lidé na Vysočině vedli a vedou a stále je co dalšího objevovat. Milým bonusem mé práce je to, že svůj kraj a rodiště stále více poznávám.
Mé příspěvky se pravidelně objevují i v hodinovém pořadu Českého rozhlasu Česko, země neznámá. I tady cestuji po Vysočině a ukazuji Vám místa, která stojí za to vidět.
A co dělám, když nedržím v ruce mikrofon? Na kole nebo s hůlkami v rukou vyrážím do přírody. Mým věrným souputníkem je knížka, v poslední době ta elektronická.
Všechny články
-
Čtyřměsíční pohodový kříženec Balů vyroste ve velkého psa. Hledá nového pána
Český rozhlas Vysočina pomáhá psům v útulcích v našem kraji najít nové pány. V zařízení Městské policie v Pístově u Jihlavy na jednoho takového čeká Balů.
-
Osmdesátiletá sběratelka má ve své knihovně přes čtyři stovky Babiček. Je mezi nimi i první vydání
Babička Boženy Němcové je kniha, která nechybí ve většině domácích knihovniček. A i když v té polici není, určitě ji každý zná.
-
Vojenská košile z anglické vlny připomíná dramatický příběh z druhé světové války
Rodina Ludmily Moržolové z Jihlavska desítky let uchovává starou vlněnou košili. Stojí za ní velký příběh a kus české i evropské historie.
-
Tipy na víkend: Víme, jak se bavit na Vysočině
Hledáte inspiraci na víkend? Máme pro vás pravidelný přehled akcí. I v polovině září je z čeho vybírat.
-
Provazník Huber z Jihlavy žádal ďábla o bohatství. Dopis dodnes leží v archivu
O některých dávných pověstech si můžeme říkat: Kdoví, co je na tom pravdy? Po jiných ale zůstaly písemné doklady podložené jmény skutečných osob.
-
Zralost jablka poznáme podle hnědých jadérek. Musí mít také všechny typické znaky svého druhu
Všechno má svůj čas, a česání jablek také. Teď postupně dozrávají jablíčka na uskladnění. Jak je sklidit, aby vydržela dlouho krásná?
-
V Borech na Vysočině vám zvuky přírody zesílí velké dřevěné megafony. Říká se jim Ucho lesa
V Borském lese kousek od obce Bory leží na palouku tři podivuhodné dřevěné trouby. Nejsou to žádné hudební nástroje, ale se zvukem pracují. Místní jim říkají Ucho lesa.
-
Základem domácí výroby mýdla bývalo žluklé sádlo a popel. Hospodyňky ho doma měly celý sud
Víte, čím naše pra pra babičky praly prádlo? Bylo to mýdlo, které si vyráběly samy ze sádla a louhu.
-
Na začátku sedmnáctého století v Jihlavě pobývala turecká delegace
Na rohu Masarykova náměstí a Znojemské ulice v Jihlavě stojí dům, který je z boční strany pokrytý zbytky barevných fresek.
-
Pro mozaikáře je výhra, když někdo bourá koupelnu. Každá kachlička se hodí
Taťána Piechowiczová z Dolních Dvorců se zamilovala do mozaiky. Z malých i velkých střípků sestavuje celé obrazy, zdobí vázy a květináče.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »