Plněná panenka ve slaninovém kabátku
Chcete poradit, jak vytvořit s minimem námahy vynikající oběd, který každého ohromí? Přesně taková je plněná vepřová panenka.
Do vepřového maso dáme barevnou náplň, a navíc oblékneme do kabátku z plátků slaniny. Pavel Buchta z restaurace U Oskara v Čížkově popisuje snadný postup přípravy. „Potřebujeme panenku, slaninu, listový špenát a u nás dáváme nivu. Vezmeme si panenku, rozřízneme na plát, okořeníme, osolíme, dáme špenát, nivu a zamotáme rolku. Tu rolku položíme na plátky slaniny a opět zamotáme a důležité je, aby ta slanina byla ze spodní strany panenky. Tou spodní stranou položíme rolku na rozpálenou pánev, kde ji necháme zatáhnout, a pokud je správná teplota, tak ta slanina se nám spojí a není nutné nic vázat provázkem,“ vysvětluje majitel restaurace.
„Opečeme ze všech stran dozlatova a pak dáme do trouby dopéct na dvacet minut. Z toho výpeku z panenky uděláme omáčku – přidáme do něj smetanu a naši omáčku pod minutková masa. Prohřejeme, dokořeníme, dochutíme.“
Rolku z panenky pak zešikma rozřízneme, aby se na talíři ukázalo růžové maso kombinované se zeleným špenátem a sýrem. Jako přílohu podáváme opečené brambory a přelijeme omáčkou z výpeku.
Tohle jídlo opravdu vůbec není těžké a je tak dobré, že určitě nezůstane jen při jednom pokusu, ale stane se součástí rodinného jídelníčku.
Související
-
Rib eye steak na grilu s bramborami a zeleninou
Králem mezi steaky bývá označován hovězí rib eye steak. Eye znamená oko a má to poukázat na oka z tuku, která jsou na steaku velmi výrazná.
-
Kadovská bílá parenice s bylinkami a česnekem
Na Vysočině je spousta dobré pastvy pro krávy a ty pak dávají výborné mléko – tak soudí kuchař Marek Šolc z Kadova.
Nejnovější recepty
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.