Perník bez tuku

Na víkend si upečeme, ale abychom neměli pocit, že příliš hřešíme, bude to dobrota sice sladká, ale netučná.

Přesto je tento perník velmi vláčný a brzy zjistíme, díky jaké snadno dostupné přísadě tomu tak je. Paní Jana Fialová, která jej peče, s ním má jen ty nejlepší zkušenosti – perník totiž okamžitě zmizí a je nejenom pro ty, kdo nechtějí přibrat.

450 g hladké mouky

2 vajíčka

150 g cukru

1 vanilkový cukr

1 lžíce perníkového koření

1 kypřící prášek – obyčejný nebo také do perníku

6 středních nastrouhaných jablek

mléko dle potřeby

„Kdo třeba drží linii, ten si může perník upéct. Takže čtyři sta padesát gramů hladké mouky, dvě celá vejce, dvě stě gramů cukru, ale já dávám sto padesát, protože to stačí. K tomu jeden kypřící prášek buď do perníku, nebo normální, to už je jedno. Místo tuku přidáme šest středních jablek. Musí to být jablka šťavnatá a najemno nakrájená, ona pak nahradí ten tuk. A k tomu doléváme mléko podle potřeby, aby to těsto bylo takové vláčné a ne tuhé.“

„Pečeme ve vymazaném a vysypaném plechu na 170 stupňů asi půl hodiny podle toho, jak nám peče trouba. To je jedlé, to opravdu rychle zmizí. Můžete to ještě nakonec polít čokoládou nebo ozdobit šlehačkou, kdo to tak má rád,“ usmívá se paní Fialová.

Tady už bych ale na hlídání linie moc nespoléhala – nejslibnější radou v receptu je jednak ubrat cukru oproti původnímu receptu a také nahradit tuk jablíčky.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.