Norský pudink

Když mám chuť na sladké a honí mě mlsná, dost často si uvařím pudink. Nedávno jsem si povídala s redaktorkou české televize Petrou Eliášovou, která mi o pudinku řekla něco úžasného. Strávila několik měsíců v Norsku a z jinak ne příliš výrazné severské kuchyně jí nejvíce utkvěl v paměti sladký dezert.

„Oni nejvíce dělají různě ochucené pudinky, které dají do formy na srnčí hřbet a k tomu si vyrábějí asi pět různých sladkých omáček, takže je to neuvěřitelná kalorická bomba. Dají si kus toho pudinku a zalijí to sladkou omáčkou. Vychlazené to chutná jako zmrzlina,“ popisuje typickou norskou sladkost.

Krém se podle Petry Eliášové vyrábí podobně jako krém na buchtičky se šodó, zkrátka takový řidší puding s příchutí vanilky, jahody, karamelu a další.

Na talířek se tedy ukrojí kus ztuhlého studeného pudinku, přelije se omáčkou podle vlastní chuti a máme dezert jako v Norsku! V teplých dnech nejlépe chutná vychlazený.

autor: dak

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.