Bramborové knedlíky s trhaným husím masem
Nezdá se mi to možné, ale v některých domácnostech po svatomartinských husích hodech opravdu zůstávají nějaké zbytky. Nám se to ještě nestalo, ale všechno je jednou poprvé.
A k dnešnímu receptu nepotřebujeme mnoho zbylé husí pečínky, stačí tak třicet deka. Upečená husa je samozřejmě měkká, a tak si maso nakrájíme na kousky, nebo zvolíme moderní metodu – natrháme je proti sobě dvěma vidličkami.
- 300 g pečeného husího masa
- 1 lžíce rozpuštěného sádla
- 1 cibule
- sekaná petrželová nať
- drcený kmín
- sůl
- bramborové těsto
Na pánvičce si rozehřejeme lžíci sádla a orestujeme na něm na drobné kostičky nakrájenou cibuli. Vhodíme maso, přidáme špetku drceného kmínu a soli, a prohřejeme. Vypneme sporák a do směsi přidáme ještě plnou lžíci nasekané petrželové natě. Promícháme a přendáme do misky.
Nachystáme si bramborové těsto, jaké děláme běžně – buď domácí z uvařených brambor, nebo kupované, které je hotové rychleji.
Válečky těsta nakrájíme na silná kolečka, která na vále zploštíme a každé z nich naplníme trochou masové směsi. Zabalíme a házíme do vroucí vody. Knedlík jsou hotové, když vyplavou na hladinu. Pokud nám zbyl husí výpek, můžeme je přelít, a podávat s dušeným zelím.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.