Masopustní koblížky
Do předvelikonočního postního období je sice ještě daleko, ale ve spoustě obcí už si řekli hurá, masopust a vypustili maškary!
A tak můžeme jíst, co hrdlo ráčí a aspoň pár dní v roce zahřešit něčím sladkým a mastným.
Koblížky, masopustní koblížky, ty nesmějí chybět v žádné domácnosti, kde se masopust slaví. V Macourově na Havlíčkobrodsku opatrují recept paní Blaženy Čeplové, která nedávno oslavila stovku, na koblížky, které prý nemají konkurenci.
Její snacha Dana Čeplová se s námi o recept podělila a tady je:
1000 g polohrubé mouky
100 tuku
80 cukru
4 lžíce rumu
6 i více žloutků
citrónová kůra
60 g droždí
500 ml mléka
Jak říká babička, to těsto je lepší, když je řidší, když je tak akorát. Pak když to vykyne, tak to dá na válek a tahá se z toho plát a vykrajují se kolečka,“ říká Dana Čeplová.
U kynutého těsta je vždycky velmi důležité nechat ho pořádně dlouho vykynout a pak před smažením koblížků z nich pořádně oprášit mouku. Není nutné dostávat náplň do koblížků nějakou dírkou bokem, opravdu stačí vykrojené kolečko s náplní ohnout, trochu upravit a při smažení už se koblížek sám srovná dokulata.
„Dáte tam mák nebo marmeládu, to kolečko se přehne a ta mouka se musí všechna oprášit. Nejlepší je, když se koblížky smaží v sádle,“ doporučuje dále.
Sádlo je důležité, venkovská klasika a nositel chuti i u sladkých masopustních dobrot. Tak až u vás zazvoní maškary a budou chtít pohoštění, ať se vám koblížky povedou jedna báseň.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.