Avokádová pomazánka
Hruškovec přelahodný, tak se česky jmenuje strom, na kterém bychom našli zrát plody hruškovitého tvaru, ovšem sytě zelené barvy, zvenku i zevnitř.
Když se nám podaří ukořistit tak akorát zralý plod avokáda, a nechceme zrovna chystat mexické guacamole, můžeme umíchat pomazánku na tousty tak lahodnou, že nám budou všichni děkovat. Jak na ni, dobře ví Šárka Konečná.
1 akorát zralé avokádo
1 mango
1 cibulka
Sůl, pepř
Chilli koření
„Koupíte krásné avokádo, krásně zelené, rozříznete, vyndáte pecku a lžičkou vyberete dužinu. Tu stačí rozmačkat vidličkou. K tomu dávám nadrobno nasekanou červenou cibulku a mango – stačí nasekat nebo lehce pomazat vidličkou podle zralosti,“ vysvětluje.
„To se smíchá, lehce osolí a opepří. Z vlastní zkušenosti je to nejlepší na toustu, který opečete na sucho a pomazánku můžete nanést na suchý toust nebo na toust pomazaný máslem. Nakonec lehce posypeme špetkou chilli a můžu vám říct, že to je nebe v ústech,“ chválí recept Šárka Konečná.
Avokádová pomazánka v sobě obvykle žádné další ovoce nemívá – většinou se strávníci spokojí s cibulkou nebo česnekem, čerstvým sýrem a pepřem. Zkuste ale opravdu přidat mačkané mango a uvidíte, jaký bude tato kombinace mít úspěch.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.