Na zkoumání paleolitu na dně Mohelenské přehrady mají archeologové vždy jen několik hodin
Práce archeologů není stále tak klidná, jak by se nám laikům zdálo. Při výkopech na dně Mohelenské přehrady zažívají i chvíle plné adrenalinu.
Aby z bláta jinak zatopeného území dostali střípky, kosti a uhlíky staré tisíce let, musí využít několika málo hodin mezi vypuštěním a napuštěním přehrady.
18 tisíc let
„My se teď zaměřujeme na pozůstatky paleolitického obydlí, chýše,“ říká archeolog Jaroslav Bartík. Na dně přehrady Mohelno už brněnští archeologové pracují několik let, a už se jim podařilo odkrýt pozůstatky 18 tisíc let starého obydlí blíž pláži.
Práce je to náročná nejen v tom, že archeologové pracují v náročném bahnitém terénu. Musí ale také bojovat s časem.
Když teče voda do holin, je čas odejít
Přehradu Mohelno upouští a napouští elektrárna každý den, jen několikrát za rok ji ale upustí tak, že se archeologům odkryje dno. Ti pak využívají každé minuty. „Ty odstávky jsou krátkodobé. Dnes jsme začínali v pět hodin ráno, ve dvanáct začnou napouštět,“ říká Jaroslav Bartík s tím, že ještě nějakou chvíli trvá, než voda zaplaví naleziště. „Když už se začíná nalévat voda do holin, je čas jít pryč,“ směje se archeolog.
Archeologové z naleziště odvážejí desítky sáčků se střípky, pazourky, uhlíky, ale i koňskými zuby. Vše jde do laboratoří, kde vědci zkoumají stáří, ale třeba i druhy rostlin, které v té době rostly.
„Uhlíky nějaké máme určené. Tuším borovice, jalovec,“ říká Jaroslav Bartík, který by v blátě dna přehrady nejradši našel kosterní pozůstatky lidí, kteří v té době žili.
Související
-
Archeologové pod Karlovým náměstím v Třebíči odkrývají trhovou osadu. Pochází z 12. století
Rekonstrukce Karlova náměstí v Třebíči umožnila archeologům nahlédnout do hlubší historie města.
-
Archeologové si na Karlově náměstí v Třebíči lámou hlavu. Možná odkryli dobový pranýř
Archeologové řeší na třebíčském Karlově náměstí záhadu. Objevili totiž kamenný stůl, který mohl sloužit jako středověký pranýř.
-
Les ve 13. století na Vysočině, podle archeologů tu rostlo hodně jedlí a buků
V oblasti Vysočiny rostly ve 13. století jedlo-bukové lesy. Takové jsou závěry archeologů a archeobotaniků. Původní les našli u Koječína na Havlíčkobrodsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.