Koněšín má nový keramický betlém. Do obličeje Ježíška vložila autorka své dětství
Vánoční atmosféru měst a obcí dokreslují i betlémy. Stojí na náměstích, vídáme je za okny nebo výlohami obchodů. V Koněšíně na Třebíčsku mají letos úplně nový betlém. Výzvu přijala místní keramička Jana Fučíková a úkolu se zhostila na výbornou.
Jana Fučíková ve svém koněšínském ateliéru tvoří keramiku z šamotové hlíny. Oproti té klasické má v sobě malinké střípky velikosti jeden až dva milimetry. "Střepy jsou docela ostré a člověk se s tím musí naučit tvořit. Ale já, jelikož už s ní dělám patnáct let, tak jsme přátelé. Ona mi neubližuje," směje se keramička. Povrch hotové keramiky má pak velmi zajímavou strukturu, a Jana Fučíková tohoto efektu plně využila i při tvorbě betlému.
Nový koněšínský keramický betlém má figury velké přes jeden metr. "Mám dva betlémy, jeden má sto deset a druhý sto čtyřicet," říká Jana Fučíková s tím, že druhý betlém staví doma. Vytočit něco tak velkého na hrnčířském kruhu, to už vyžaduje praxi a zručnost. Postavy jsou ze dvou dílů, které jsou spojené zámkem, který keramička sama vymyslela. Betlém se skládá ze tří základních postav, Panny Marie, Josefa a Ježíška.
Velkou vášní Jany Fučíkové je sochařství, a tak zatímco spodní části figur Marie a Josefa jsou točené na kruhu, hlavy všech tří jsou modelované a neuvěřitelně reálné. Keramička, sochařka a dokonce i malířka se přiznala, že nejradši tvoří ženské obličeje. Josef a Ježíšek byli pro ni výzvou. "Trvali asi pětkrát déle než Marie," říká s úsměvem. Při modelování Ježíška si pak připomněla své nepříliš šťastné ranné dětství, a náladu vložila do tvorby dětského obličeje. "Narodila jsem se brzy, odebrali mě od maminky a byla jsem v inkubátoru. V Ježíškovi jsem já," dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.