Mlýn na Rokštějně původně zpracovával papírovinu. Sloužil i jako elektrárna
Přímo pod zříceninou hradu Rokštejna na Jihlavsku stojí starý mlýn. Je už jen hodně málo pamětníků doby, kdy ještě mlel, a i když je to neuvěřitelné, stále patří potomkům mlynáře. Uvnitř dodnes stojí staré stroje.
"Roku 1823 uzavřeli smlouvu papírník Josef Strniště, majitel papírny Přibyslavice, s Josefem Štěpánem," začíná vyprávění o mlýně Jan Coufal, potomek posledního mlynáře. V polovině devatenáctého století pohánělo mlýn vodní kolo, a na stoupách vznikala ze starých hadrů papírovina. "Převážela se k dalšímu zpracování do Přibyslavic, kde se vyráběl ruční papír na sítech," vysvětluje.
Mouku ve mlýně pod Rokštejnem začal mlít dědeček Jana Coufala. "Roku 1908 tady zřídil mlýn na obilí," potvrzuje s tím, že on sám už mletí nezažil. "Já jsem se narodil v září roku 1958, a koncem roku ten mlýn byl uzavřen," dodává.
Ve třicátých letech minulého století byla ve mlýně dokonce i hospoda, kde se zastavovali turisté. Zajímavé ale je i to, že mlýn vyráběl elektřinu pro tři obce v okolí. "Do Střížova, Přímělkova a Panské Lhoty," upřesňuje Jan Coufal, a ukazuje mramorovou rozvodnou desku.
Francisova turbína, která poháněla mlýn, je dodnes funkční. Mlýn poháněla od roku 1912. Mlynáři ale byli připravení i na situaci, kdy v řece nebyl dostatek vody pro pohánění turbíny. "Tohle je motor, který byl poháněn dřevoplynem," ukazuje Jan Coufal, který se o všechny dochované technologie stará.
Ještě před nějakými třiceti lety byl například v provozu vodní trkač. "Čerpadlo, které dokáže na principu vodního rázu čerpat vodu do míst vyšších. Je to čistě mechanická záležitost," dodává.
Související
-
Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství
I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Na hradě v Ledči nad Sázavou čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.
-
V koncertním sále jihlavské základní umělecké školy stojí vzácný klavír
Žáci jihlavské základní umělecké školy mají možnost hrát na koncertní křídlo světoznámé značky Steinway. Klavír za necelých 5 milionů korun vybrali renomovaní umělci.
-
V psím útulku v Pístově u Jihlavy čeká na nového pána kříženec Chuck. Je to pohodový pes
Zatímco v době covidové pandemie byla po psech sháňka, teď je situace jiná. To je zřejmě také případ ročního křížence Chucka, který na nového pána čeká v Pístově u Jihlavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.