Doba po Sametové revoluci byla hektická, bylo potřeba udělat spoustu věcí, vzpomíná žďárský básník

15. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Básník, textař, výtvarník a signatář Charty 77 Vít Bohumil Homolka | Foto: Irena Šarounová, Český rozhlas

„Pořád jsem chodil v tričku s potiskem. Já jsem si koupil oblek až na návštěvu Václava Havla, když byl tady ve Žďáře. Do saka mě dostal až Havel,“ směje se Vít Bohumil Homolka

Sametová revoluce přinesla svobodu a také spoustu změn. Noví politici se svou práci učili za pochodu, kulturu konečně nic neomezovalo. Své polínko do ohně tehdy přiložil i básník, textař, výtvarník a signatář Charty 77 Vít Bohumil Homolka ze Žďáru nad Sázavou.

I když v Praze začala revoluce 17. listopadu, v menších městech se lidé k informacím dostávali později. „17. listopadu hrála v Hamrech skupina Garáž a my jsme byli na koncertě. 18. listopadu jsem byl v Praze na kurzu žurnalistiky. Já jsem to tam slyšel, ale vůbec jsem tomu nepřikládal vážnost,“ vzpomíná Vít Bohumil Homolka. Tehdy ho nenapadlo, že je to tak zlomová událost.  „Až 19. a 20. začali tady protestovat lidi na náměstí, tak jsem se do toho zapojil i já,“ dodává.

Vít Bohumil Homolka se také hned zapojil do politiky. „Kandidoval jsem za Občanské fórum,“ říká. To hlavní, co chtěl dělat, byla kultura. „V roce devadesát jsem založil Kruh nezávislé kultury. Začali jsme dělat koncerty. Dokonce pod tím Kruhem nezávislé kultury zkoušely čtyři hudební soubory,“ dodává s tím, že tehdy měli představu, že se může všechno.

V devadesátých letech byl Vít Bohumil Homolka nějaký čas i městským radním. „To byla doba, kdy byly neustále nové zákony, nové vyhlášky, privatizace bytů, byla to strašně hektická doba,“ říká. Politika ho ale v žádném případě nezměnila. „Pořád jsem chodil v tričku s potiskem. Já jsem si koupil oblek až na návštěvu Václava Havla, když byl tady ve Žďáře. Do saka mě dostal až Havel,“ směje se.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.